Hosting & Domains News

O domenach w Warszawie – Domain Meeting.pl

This is a guest post from Krystian Kozerawski aka “our man in Warsaw”

W ubiegły czwartek, w warszawskim hotelu Radisson miała miejsce konferencja domenowa, pod nazwą Domain Meeting.pl, poświęcona rynkowi domenowemu w Polsce i na świecie.

Tematami przewodnimi było wprowadzenie nowych domen globalnych i lokalnych, wpływ jaki będzie to miało na wtórny rynek domen w Polsce i na świecie oraz właśnie zagadnienia handlu domenami na rynku wtórnym.

Dokładny program wprowadzenia nowych, globalnych rozszerzeń domen przedstawił Steve Gobin z ICANN. Mowa oczywiście o rozszerzeniach typu: .city, .brand, .generic, .community, a więc przykładowo .waw, .berlin, .irish, .shop itp. ICANN wydało niedawno specjalną broszurę pod tytułem Final Applicant Guidebook, a obecnie prowadzona jest kampania informacyjna na ten temat.

Sam proces aplikowania o nowe domeny rozpocznie się 12 stycznia i będzie trwał do 12 kwietnia 2012. Opłata za aplikację wynosi 185 tysięcy dolarów. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami. Roczna opłata rejestracyjna za jedno z nowych rozszerzeń wynosi 25 tysięcy dolarów. Rejestrator zapłaci też 20 centów za każdą zarejestrowaną domenę z danym rozszerzeniem.

Proces ewaluacji może mieć wiele etapów, w zależności od tego, czy pojawią się jakieś wątpliwości natury prawnej lub czy dotyczące interesu publicznego. Aplikanci muszą także spełnić określone kryteria i wymogi, przedstawione we wspomnianej publikacji Final Applicant Guidebook. Powstanie także specjalny system – TLD Application System – dostępny przez stronę icann.org.

Zdaniem Steve’a Gobina wprowadzenie nowych rozszerzeń domen zwiększy wybór i konkurencję, da także możliwość ochrony nazw towarowych, pojawią się także nowe możliwości biznesowe. Nowe rozszerzenia, związane ze społecznościami lub nazwami geograficznymi zwiększą także obecność tychże lokalnych czy specyficznych społeczności w sieci. Generalnie, nowe rozszerzenia domen stworzyć mają nowe sposoby wynajdowania informacji, produktów i usług.

Pamiętać także należy, że wprowadzenie nowych domen nie oznacza ich automatycznego upowszechnienia. Przed ICANN i lokalnym rejestratorami stoi poważne wyzwanie odpowiedniej promocji nowych rozszerzeń, tak by w miarę szybko zostały zaakceptowane przez użytkowników. Wymagać to będzie także współpracy pomiędzy rejestratorami a ich partnerami.

Ciekawy komentarzem do prezentacji Steve’a były kolejne wystąpienia, Marcina Zmaczyńskiego z Home.pl i Przemysława Bojczuka z Premium.pl. Dotyczyły one wpływu jaki będzie miało wprowadzenie nowych globalnych rozszerzeń domen na domeny narodowe oraz na rynek wtórny domen.

Domeny zyskają popularność w pewnych sytuacjach, np. tam, gdzie uzyskanie domeny narodowej jest obwarowane różnymi obostrzeniami, jak na przykład domeny .ie czy .cn. Wydaje się, że rozszerzenia .irish czy .china mogą rozwiązać ten problem. Z drugiej strony, wprowadzenie tego typu rozszerzeń może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie obostrzeń przy rejestracji wspomnianych domen narodowych.

Inaczej wygląda sprawa rozszerzeń lokalnych, miejskich. W Polsce od dawna funkcjonują ich odpowiedniki w postaci .waw.pl, .lodz.pl itp.

Z drugiej jednak strony wprowadzenie nowych rozszerzeń może spowodować dość duży zamęt i zagubienie użytkowników (jeśli np. pod adresami hotel.lodz i lodz.hotel znajdować się będą dwa różne serwisy), co wymusi na firmach rejestrowanie nazw we wszystkich możliwych kombinacjach, zarówno z wykorzystaniem starych jak i nowych rozszerzeń.  Przykłady tego znane są już obecnie, można więc zakładać, że podobnie będzie w przypadku wprowadzenia nowych rozszerzeń. Zamieszanie z nowymi domenami i potrzeba rejestracji nazw w różnych kombinacjach może mieć pozytywny wpływ na ożywienie wtórnego rynku domen.

Wśród innych prezentacji warto wymienić choćby wystąpienie Thorstena Einiga z OpenSRS, na temat stanu branży domenowej czy podsumowanie prac nad DNSSEC w rejestrze .pl Zbigniewa Jasińskiego z NASK.

Dalszą część imprezy wypełniły tematy związane z różnymi zagadnieniami handlu domenami na rynku wtórnym.

Exit mobile version